Zlatý retrívr

Zlatý retrívr je inteligentní, přátelský a poslušný. Pro svoji trpělivost se hodí k dětem.

FCI: Retrívři a vodní psi
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 51 - 61 cm
Hmotnost v dospělosti: 30 - 35 kg
Věk: 13 – 15 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, lovecký 

Povaha zlatého retrívra

Povaha zlatého retrívra je hravá, učenlivá a přátelská. Mají vyrovnanou povahu, proto se hodí jako psi pro terapii či asistenci. Mají kladný vztah k lidem a vyznačují se ochotou pomáhat. Jsou skvělými domácími mazlíčky, ale také se uplatňují jako hledači zvěře či drog. Jsou vhodným plemenem pro skládání loveckých zkoušek a pro soutěže jako agility, flyball či coursing. 

Popis

Zlatý retrívr má volný a dlouhý krok. Jeho tlapy připomínají kočičí tlaky. Tělo je souměrné a lebka široká. Uši jsou svěšené a srst je lehce zvlněná s nepromokavou podsadou. Barva srsti se pohybuje od krémové až po zlatou.

Historie plemene

Toto plemeno bylo vyšlechtěné okolo 19. století v Anglii, kde byl využíván jako donašeč lovené zvěře. Nyní se využívá jako hlídač nebo vodící pes. Často je toto plemeno vychováváno pro výstavy.

 Základní péče

Spokojenému zlatému retrívrovi stačí dostatek volného pohybu a společnost. Tento pes miluje vodu, proto je ideální mu poskytnou i vodní hrátky. Důraz by se měl klást kontrolu a čištění očí, zubů a ušních boltců. Srst by se měla 2x týdně kartáčovat a občas stříhat srst na tlapách mezi prsty a v případě potřeby zkrátit drápy.