Yorkšírský teriér

Yorkšírský teriér je velmi temperamentní a občas tvrdohlavý pes. Má silnou vazbu na svého pána a k cizím lidem je nedůvěřivý.

FCI: Teriéři
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 20 - 25 cm
Hmotnost v dospělosti: 1,8 - 3,5 kg
Věk: 13 -16 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha

Povaha yorkšírského teriéra je tvrdohlavá, temperamentní, nebojácná a společenská. Jedná se o velmi inteligentního psa, který má silnou vazbu na svého pána jeho rodinu. Nemá rád samotu a je dobrým společníkem. Nedělají mu problém ani jiná zvířata v domácnost, se kterými se dobře snese. Yorkšírský teriér má sklon k rozmazlování a bázlivosti – to je ale možné usměrnit a odbourat dobrou výchovu.

Popis

Oči jsou středně velké a posazené těsně nad lícní kostí. Uši jsou malé, špičaté do tvaru V. Zuby jorkšíra jsou posazené kolmo a má pravidelný nůžkovitý skus. Srst má toto pleno hladkou, rovnou a jemnou. Barva je v odstínech zlaté, která se objevuje na končetinách a černé v okolí hřbetu.

Historie plemene

Šlechtění jorkšíra je známé již od 11. století, kdy bylo v 11. století poddaným v Anglii zakázáno lovit zvěř a chovat velké psy určené k lovu. Měřítkem, zda je jejich pes je velký, určovala obruč s průměrem 18 cm – když pes obručí bez problémů prošel, test splnil a majitelé si jej mohli ponechat. Na konci 19. století se toto plemeno stalo luxusním a roku 1886 bylo zapsáno oficiálně zapsáno.

Základní péče a výchova yorkšírského teriéra

Výchova yorkšírského teriéra je komplikovaná o jeho paličatost. Výcvik by měl probíhat formou a musí se obejít bez násilí. Tomuto plemeni bychom měli dopřát dostatek pohybu. V sychravém počasí se doporučuje vycházky omezit – toto plemeno je náchylné na prochladnutí.

Pro udržení zdravé srsti se doporučuje koupel jednou za dva až tři týdny (pokud je to nutné, tak i častěji). Srst je nutné česat a kartáčovat každý den. Aby se srst na procházkách nezacuchala, doporučuje nosit oblečky. Není bezúčelná ani sponka či gumička na hlavě jorkšíra, která drží srst mi mimo obličej (je nutné dát pozor, aby srst nebyla moc utažená, což by mohla mít za následek vznik lysiny).