West highland white teriér

West highland white teriér je živý, extrovertní a sebevědomý pes.

FCI: teriéři
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 28 cm
Hmotnost v dospělosti: 7,5 kg
Věk: 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: centrum města, předměstí, venkov
Využití psa: společník

Povaha

West highland white teriér je věrným a veselým kamarádem, nevrlí jedinci se vyskytují jen zřídka. Většinou mají hravou povahu, ale dokáží být i značně paličatí. Nejsou nepřátelští vůči neznámým lidem i zvířatům.

Popis

Je to pes silné stavby těla, s drzým výrazem, spoustou energie. Oči jsou daleko od sebe a jsou tmavé. Hlava je osrstěna delšími chlupy, uši jsou malé a vzpřímené. Hřbet je krátký a rovný s vesele neseným ocasem, který se převážně nekupíruje. Plemeno se vyskytuje výhradně v bílé barvě.

Historie plemene

West highland white teriér není příliš starým plemenem. Jako ostatní teriéři byl chován kvůli práci pod zemí, odkud vyháněl malé hlodavce. Dnes je to velmi oblíbený pes především v Evropě a Americe.

Základní péče

Pokud žije v domácnosti potřebuje asi jednou za tři měsíce trimovatjednou týdně důkladně vykartáčovat a pravidelně česat knír a vousy. Není třeba ho často koupat, protože nečistoty jdou ze srsti snadno vykartáčovat. Pokud jde o výstavního psa, tak je potřeba mnohem více odborné péče. Krátké procházky ho neuspokojí. Rád běhá, hraje si s míčkem nebo se přetahuje. Hodí se pro nejrůznější psí sporty.