Výmarský ohař dlouhosrstý

Plemeno Výmarského ohaře dlouhosrstého je už od svého počátku používáno pro lov, proto má výrazně vyvinuté lovecké instinkty.

FCI: ohaři
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 50 – 70 cm
Hmotnost v dospělosti: 40 kg
Věk: 12 - 13 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, lovecký

Povaha

Výmarský ohař dlouhosrstý je přátelský, temperamentní ale přitom snadno se přizpůsobuje, pouze vyjimečně má potřebu se chovat dominantně. Svou rodinu oddaně chrání i bez speciálního výcviku. Je vhodný k dětem, ale měl by se na zvykat už od štěněte.

Popis

Výmarský ohař je střední až velký pes s atraktivním a majestátním postojem. Délka srsti se pohybuje okolo 3 - 5 cm, v dolní části krku, břicha a předhrudí může být i delší. Srst mívá stříbřitou až šedavou barvu s přechody.

Historie

Toto plemeno patří mezi nejstarší německé ohaře a pochází s z krátkosrsté varianty. Již dříve se ve vrzích krátkosrstých výmarů objevovala i krátkosrstá štěňata, ta však bohužel byla vždy utracena. Až po roce 1879 se začaly chovat obě varianty.

Základní péče

Dlouhosrstý výmarský ohař vyžaduje o trochu více péče než krátkosrstý. Jelikož to je lovecké plemeno,potřebuje dostatek pohybu a nějakou činnost, která ho zabaví. Díky své srsti není v zimě tolik náchylný a rád plave. Je to výborný lovecký pes, domácí mazlíček i výstavní plemeno.