Velššpringršpaněl

Velššpringršpaněl se může považovat za opravdového šlechtice s modrou krví.

FCI: Retrívři a vodní psi
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 45 – 48 cm
Hmotnost v dospělosti: 19 – 20 kg
Věk: 13 – 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: centrum města, předměstí, venkov
Využití psa: společník

Povaha

Příroda nadělila velššpringršpanělovi klidnou a milou povahu a nechybí mu ani inteligence. Občas bývá svéhlavý, ale to se dá správným výcvikem napravit. Pro svou veselost a hravost se hodí zejména k dětem. Díky jeho výraznému temperamentu ho jen tak snadno neunavíte.

Popis

Jedná se o středně velké plemeno harmonického vzhledu s pevnou stavbou těla. Srst velššpringršpaněla je rovná, dlouhá, jemná a dobře přiléhající k tělu. Zbarvení srsti je vždy bíle s hnědými skvrnami.

Historie plemene

Toto plemeno bylo vyšlechtěno v 17. stolet v Anglii. Verššpringršpaněl je potomkem skupiny špěnělů. Byli používáni k vyhledávání a plašení zvěře, která se pak chytala do sítí. Později, když se začaly používat zbraně, měli za úkol vyhánět zvěř z úkrytu.

Základní péče

Aby se zvýraznily znaky plemene, stříhá se srst velššpringršpanělů na tlapkách mezi prsty, uších, krku a hrudi. Důležité je zastřihávat psovi pravidelně chlupy kolem zvukovodu, aby se zamezilo tvoření zánětů. Výcvik nebývá složitý, ale je potřeba naučit štěně, co nejdříve přivolávat.