Tosa inu

Tosa inu je mohutný pes a inteligentní pes, který má rád společnost. Štěká málo, ale přesto si umí získat veliký respekt.

FCI: Pinčové a knírači
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 55 - 60 cm
Hmotnost v dospělosti: 65 - 90 kg
Věk: 11 - 12 let
Náročnost na výchovu: velmi náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, služebníělivosti.

Povaha Tosa inu

Povaha tosa inu je velice sebevědomá, klidná a inteligentní. Toto psa málo co vyvede z míry, což je při jeho velikosti velmi dobrá zpráva. Nemá problém s kolektivem, ať už se jedná o děti nebo domácí zvířata, problém může nastat jen ve chvíli, kdy se staví do dominantní role vůči jedincům stejného pohlaví. Jedná se o dobrého rodinného společníka.

Popis

Fena dosahuje hmotnosti okolo 60 kg, pes 70 kg, ale jsou ve světě známé i případy, kdy tento domácí mazlíček dosáhl váhy 100 kg. Rozložení těla je u tohoto plemene mohutné, působí statným až impozantním dojmem. Barevné variace jsou od černé, červené, žluté i žíhané. Výrazná je černá maska a na prsou či na čele jsou přípustné bílé znaky.

Historie plemene

Tosa inu je vyšlechtěna z několika povah, kdy se se šlechtěním začalo v 19. století v Japonsku v oblasti zvané Tosa. Jeho konstrukce těla a povaha byly využívány pro boje. Dnes je toto plemeno řazeno mezi společenské psi či se využívají jako policejní psi. Roku 1993 byla tosa inu poprvé přivezena do České republiky.

Základní péče

Výchova by měla začít i v období štěněte, protože tady dvojnásobně platí rada, že malé štěně je lépe ovladatelné než dospělý pes. Když tosa inu dosáhne dospělosti a je na vrcholu své síly a mohutnosti, je už pozdě psa učit, že nemá na vodítku táhnout anebo na vás skákat jako způsob uvítání. Tosa inu potřebuje přiměřenou a důslednou výchovu a má přiměřenou potřebu pohybu.