Tibetský teriér

Tibetský teriér je dobrosrdečný a živý pes, který je výrobným kamarádem a společníkem pro všechny členy rodiny.

FCI: společenské a toy psi
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 40 cm
Hmotnost v dospělosti: 12 – 14 kg
Věk: 13 – 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník

Povaha

Tibetský teriér je živý, veselý, ostražitý a inteligentní pes, který se hned tak něčeho nezalekne. Má velmi dobrý vztah k dětem. Pokud žije odmalička ve společnosti jiných zvířat, nemá s nimi problém. K jinám psům se může chovat poněkud dominantně.

Popis

Tibetský teriér je statný, dlouhosrstý pes, dobré kompozice a odhodlaného výrazu. Srst je bohatá a jemná, rovná nebo lehce zvlněná. Vyskytuje se v jakýchkoliv barevných variantách, kromě játrové a čokoládově hnědé.

Historie plemene

Toto plemeno vzniklo v Tibetu už ve středověku. Nejedná se přímo o teriéra, tento název mu dali Angličané, protože jim svou povahou teriéra připomínal. Tibetský teriér byl chován tibetskými mnichy jako talisman.

Základní péče

Srst je potřeba denně kartáčovat, aby se netvořily chuchvalce a srst nezplstnatěla. Je důležité pravidelně odstraňovat přebytečné chlupy ze zvukovodů, aby se předešlo zánětům. Výchova by měla být klidná a vyrovnaná. Tibetský teriér se učí rychle a citlivě reaguje na změnu hlasu. Tento pes má mnoho energie a měl by mít dostatek pohybu.