Tibetský španěl

Tibetský španěl je pes s osobností. Umí být hrdý a pěkně tvrdohlavý, ale zároveň je to veselý a citlivý pes, který má rád děti a je nenáročný na pohyb.

FCI: Společenské a toy psi
Velikost: Malá plemena
Výška v kohoutku: 25 - 26 cm
Hmotnost v dospělosti: 4 - 7kg
Věk: 13- 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: venkov, předměstí
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha

Tibetský španěl má pestrou povahu. Umí být důstojný a klidný, ale také hravý a veselý. Má rád děti, na druhou stranu má problém s cizími zvířaty. Na pohyb je velice přizpůsobivý, má rád dlouhé procházky,ale nevadí mu ani lenošení.

Popis

Tibetský španěl dorůstá do 25 cm v kohoutku a hmotnosti až 7 kg. Uši má zavěšené a oči posazené daleko od sebe. Srst ser pohybuje v odstínech od světle hnědé až po mahagonovou. Někdy toto plemeno mívá na hlavě světlou lysinku.

Historie plemene

Jméno tohoto plemene napovídá i o jeho původu, tedy Tibetu, kde byli tito psi chováni v klášterech. Mniši tyto psi považovali za „nositele štěstí“ a drželi odříznuté od zbytku světa, proto se nekřížili s jinými plemeny. Někdy tento pes byl darová mimo klášter, ale výlučně pouze jedno pohlaví, a to z důvodu zamezení dalšího rozmnožování. V současné době se tito psi chovají po celém světě, ale přesto je jejich počet nízký.

Základní péče

Tibetský španěl je velice odolné plemeno, které se dokázalo vyrovnat s náročnými podmínkami v Tibetu. Srst při namočení nezapáchá a neplstnatí. V případě špíny, jako je například bláto, se prakticky i sama vyčistí.Zdraví těchto psů je velice dobré a jsou odolní běžným nemocem. Do péče, kterou uvítají, patří občasné vykoupání a vykartáčování srsti a v zimním období péče o tlapky.