Tibetská doga

Tibetská doga má mírnou a pohodovou povahu. Nemá rád změny, je inteligentní a učenlivá. Má velmi dobrý vztah k dětem.

FCI: Pinčové a knírači
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 60 - 66 cm
Hmotnost v dospělosti: 55 - 65 kg
Věk: 11 let
Náročnost na výchovu: náročná
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník

Povaha 

Povaha tibetské dogy je klidná a velice věrná. Lze vycvičit, ale není vhodná pro majitele, kteří by apelovali na naprostou poslušnost a podřízenost. Tibetská doga je osobnost, která vše dělá s rozvahou a někdy až velice pomalu. Někdy je panovačná až uražená, a to především při hrubém zacházení či trestu, kdy si toto jednání doga dlouho pamatuje. Jedná se o čistotné plemeno, které má rádo děti.

Popis

Tibetská doga je dobře stavěný mohutný pes se silnou kostrou. Má delší hustá srst s podsádkou a v okolí krku přechází až do hřívy. Pohyby působí lehce a uvolněně.

Historie plemene

Zajímavé zjištění provedli nedávno vědci v Californii, kdy pomocí DNA testů zjistili, že nejbližším příbuzným tohoto statného plemene je mopsi a tibetští španělé. Nejstarší zmínka pochází z 11. století př. n. l. Z Číny, kdy vypráví o legendě, že tuto dogu daroval jeden z čínských kmenů císaři. V té době využívána k pronásledování uprchlíků. Tato vlastnost se rozvíjela i dále, kdy byla v období válek využívána ke strhávání a srážení nepřátel i z koně. Historický záznam má i z roku 524 př. n. l., kdy dopomohla perskému králi k vítězství nad egyptskými lučištníky.

Základní péče

Toto plemeno je náročné na výchovu, a to především v oblasti socializace. Co se týče pohybu, patří mezi méně náročná plemena. Dále dostačuje běžná hygiena u psů – udržovat oči a uši v čistotě a občas pročesat srst. 

Zdroj fotografie: chovatelská stanice Narpo Ransi