Švýcarský honič

Švýcarský honič je označení pro více plemen psů. Patří mezi ně bernský honič, lucernský honič, jurský honič, schwyzský honič a švýcarský nízkonohý honič.

FCI: honiči a příbuzné typy
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 40 – 55 cm
Hmotnost v dospělosti: 20 kg
Věk: 12 - 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: venkov, předměstí
Využití psa: společník, lovecký

Povaha

Všechna čtyři plemena jsou známá především v mysliveckých kruzích jako výborní lovci. Toto plemeno má velice silné instinkty. Při lovu skvěle spolupracuje, protože se výborně orientuje v prostoru a svou loveckou vášeň projevuje intenzivním štěkotem. Jeho předností je schopnost instinktivně nahánět zvěř před lovce. Pracuje výborně sám a ještě lépe ve smečce.

Popis

Švýcarský honič je pes střední velikosti, jeho držení těla prozrazuje velikou výdrž a sílu. Má hubenou hlavu a dlouhý čenich s dlouhýma ušima, které mu dávají dojem noblesy. Tělo je pokryto krátkou, hladkou, přiléhavou srstí, která je velmi jemná hlavně na hlavě a uších.
Jednotlivé typy se dělí podle zbarvení na plemena:
Lucernský honič - „modré" zbarvení
Bernský honič - bílé zbarvení s černými plotnami nebo celým černým sedlem
Jurský honič - základní zbarvení je plavé s černým pláštěm
Scwyzský honič - nepříliš známá varianta je bílá s plavě oranžovými plotnami nebo sedlem

Historie

Švýcarský honič má velmi starodávný původ. Jeho historie sahá pravděpodobně až do dob, kdy Keltové obývali Španělsko, Francii a Britské ostrovy Linie původu byla pravděpodobně ovlivněna loveckými psy francouzského původu. Samostatný standard má plemeno švýcarský nízkonohý honič, který se dělí na stejné barevné varianty. V České republice není plemeno zastoupeno příliš velkým počtem zástupců přičemž nejvíce rozšířený je bernský honič.

Základní péče

Ačkoli jde o povahově bezvadného psa a výborného společníka, neopomínejte jeho pracovní potenciál, množství energie a lovecké pudy. Pokud má dostatek pohybu a zábavy je skvělým a noblesním domácím mazlíčkem, který je extrémně čistotný a rychle reagující na každé slovo. Nikdy není agresivní a ke člověku velmi přilne. Výcvik není vůbec náročný.