Štýrský brakýř

Štýrský brakýř je náruživý a vytrvalý lovec a jistý stopař.

FCI: Honiči a příbuzné typy
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 50 – 54 cm
Hmotnost v dospělosti: 17 – 18 kg
Věk: 11 – 12 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, lovecký

Povaha

Štýrský brakýř je velmi energický pes s přátelskou povahou. Díky své inteligenci se dobře učí. Brakýř je velmi oddaný svému pánovi a je připraven ho kdykoliv bránit. Má silně vyvinuté lovecké instinkty, ale s jinými psy vychází obvykle dobře.

Popis

Jedná se o středně velké plemeno s kompakrním a dobře osvaleným tělem. Srst štýrského brakýře je hrubá, drsná, středně dlouhá a neleskne se. Zbarvení srsti bývá červené nebo srnčí někdy s bílou skvrnou na hrudi.

Historie plemene

Toto plemeno pochází z Rakouska a jeho počátek lze datovat do roku 1870. Zakladatelem chou je Carl Peintinger ze Štýrska, který zkřížil svou hannoverskou barvářku s istrijským hrubosrstým honičem. Nejlepší štěňata z tohoto spojení byla dále použita k dalšímu vývoji plemene. Štýrský brakýř se původně využíval jako lovecký pes i na stopování poraněné zvěře. Dnes je stále častěji chován jako rodinný společník.

Základní péče

O srst štýrského brakýře není důležité nijak zvlášť pečovat. Vyžaduje především dostatek pohybu a pracovního vytížení. Pro svou lehkou cvičitelnost a kladný vztah k práci se hodí na psí sporty nebo jako pracovní pes.