Středoasijský pastevecký pes

Středoasijský pastevecký pes v sobě nezapře pastevecké instinkty. Jedná se o nenáročného a klidného společníka.

FCI: Pinčové a knírači
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 64 - 73 cm
Hmotnost v dospělosti: 64 - 73 kg
Věk: 12 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, hlídací

Povaha 

Středoasijský pastevecký pes je hlídač a ochranář a povahu má vyrovnanou. Má rád vyvýšené plochy, ze kterých sleduje okolí a nezapře své pastevecké sklony. Je to hlídač – obranář, který je pracovitý a zaměřený na cíl práce. Při pevném výcviku se z něho stává věrný a spolehlivý společník, který si bedlivě střeží své teritorium.

Popis

Středoasijský pastevecký pes je mohutný pes se svalnatou postavou.K poměru hlavy má malé visící uši. Srst je u tohoto plemene hustá a hrubá, s výraznou podsadou (vydrží i nepříjemné povětrností podmínky). Srst může být dlouhá i krátká, v odstínech od bílé, šedé, černé.

Historie plemene

Archeologické nálezy, které jsou více jak čtyři tisíce let staré dokazují stáří tohoto plemene. Za zajímavost jistě stojí, že toto plemeno bylo vyhlášeno národním bohatstvím a jeho vývoz byl zakázán.

Základní péče

Ve výcviku má silné i slabé stránky. K obraně není potřeba jej tolik cvičit, naopak s vyšší poslušností má problém. Je potřeba jej zvládnout jak fyzicky (má velikou sílu), tak i psychologicky. Nehodí se pro nejisté jedince mírné povahy. Potřebuje výcvik již od štěněte a ujasnění si svého postavení pod pevným vedením.