Stafordšírský bulteriér

Stafordšírský bulteriér je houževnaté a nebojácné plemeno. Svému pánu je oddaný a má velmi rád děti.

FCI: Teriéři
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 35,5 – 40, 5 cm
Hmotnost v dospělosti: 11 - 17 kg
Věk: 12 let
Náročnost na výchovu: velmi náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, hlídací

Povaha - stafordšírský bulteriér

Povaha stafordšírského bulteriériéra je přátelská až roztomilá. Stále existují představy o tom, že se jedná o agresivní a útočné zvíře. Opak je pravdou – je to milý a dobrácký společník.Má silnou vazbu na rodinu, kde žije a ve Velké Británii se mu přezdívá „Baby dog“ - hodí se jako hravý a trpělivý společník k dětem.

Popis

Stafordšírský bulteriér je svalnatý a pohyblivý pes. Srst má krátkou a hladkou od bílé, červené, zrzavé až černé barvy. Ocas se ke špičce zužuje (za vadu je považován ocas, který je opticky uzavřený do kruhu). Váha u psa se pohybuje od 13 – 17 kg, u feny od 11 - 15 kg.

Historie plemene Stafordšírský bulteriér

Stafordšírský bulteriér vznikl křížením buldoka a teriéra. Plemeno bylo v 19. století vyšlechtěné pro souboje -jedná se o velmi neúnavné plemeno. Roku 1935 bylo plemeno stafordšírský bulteriér oficiálně registrované v Anglii. Chov v České republice je datován od roku 1989, kdy byla dovezena první fena.

Základní péče

Základem výchovy tohoto plemena je autorita jeho pána jako vůdce smečky. Od raného mládí se musí utlačovat případná agrese – nesmíme opomenout, že pes má v genech bojechtivost. Při důsledné a laskavé výchově se ze stafordšírského bulteriéra stane roztomilý pes. Jedná se o všestranné plemeno: nevadí mu jízda autem, má rád plavání, je dobrým doprovodem u různých sportů (například u běžkařů), ale na druhou stranu mu pro venčení postačí malý prostor. Svoje místo našel i v canisterapii.