Španělský vodní pes

Španělský vodní pes je přátelské plemeno s živou a vyrovnanou povahou.

FCI: Retrívři a vodní psi
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 50 cm
Hmotnost v dospělosti: 20 kg
Věk: 11 - 13
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, služební

Povaha

Španělský vodní pes ve většině případů vychází dobře s ostatními psy a i k dětem má dobrý vztah. Je ostražitý a pozorný, ale zbytečně neštěká a nebývá agresivní. Je hravý a rád se učí novým věcem.

Popis

Tělo španělského vodního psa je čtvercového tvaru s rovným hřbetem a s poněkud nízko posazenýma ušima. Ocas je krátký nebo, není-li od přírody krátký, kupíruje se. Srst bývá kudrnatá nebo vlnatá, odolná vůči vodě, pokud je delší vytváří provazce. Většinou se vyskytuje v hnědé, černé, bílé, černobílé nebo hnědobílé barvě.

Historie plemene

Zemí původu španělského vodního psa je Španělsko, kde se dodnes vyskytuje mnoho jedinců. Je to staré plemeno a jeho původním využitím byly pastevecké práce, jako je nahánění dobytka, většinou ovcí. Byl to, a pořád je, víceúčelový pes. Mimo svou domovinu zůstává španělský vodní pes téměř neznámý.

Základní péče

U španělského vodního psa je potřeba pravidelně stříhat srst. Česání ani kartáčování však není nutné. Jejich výchova je snadná, ale potřebuje značné množství pohybu. Velmi rád plave a aportuje. Díky své srsti je chráněn proti nepřízni počasí.