Sedmihradský honič

Sedmihradský honič má samostatný úsudek, je velmi inteligentní a také iniciativní.

FCI: honiči a příbuzné typy
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 45 – 65 cm
Hmotnost v dospělosti: 25 kg
Věk: 12 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: lovecký

Povaha

Nejvýraznějším povahovým rysem sedmihradského honiče je neuvěřitelná vytrvalost a nezlomitelný lovecký pud. Zástupci tohoto plemene jsou nesmírně přátelští, oddaní a mají skvělí vztah jak k dětem, tak i k ostatním domácím mazlíčkům.

Popis

Sedmihradský honič je silný pes s atletickým vzezřením není však přespříliš mohutný. Celé tělo má pokryté rovnou, hustou, dobře přiléhající srstí. Na krku, kohoutku, zadní straně horních stehen a spodní straně ocasu je srst delší. Srst je na dotek hrubá, na pohled zářivá, je vybavená podsrstí. Základní zbarvení je černé s tříslovými značkami označení, které jsou na obočí, čenichu a nohách. Na čenichu se může vyskytovat i bílé značení, může se rozšířit na čelo, krk, hruď, až do nižších částí končetin a tlapek. Bílé zbarvení na více než jedné pětině povrchu těla je nepřijatelné.

Historie

Plemeno pochází ze Západních Karpat a Transylvánských Alp. K cílenému šlechtění došlo na popud šlechty, která potřebovala psy, kteří budou zvládat složitý horský terén. Hledala psy vytrvalé a velké pro lov medvědů, vlků a jelenů i psy menšího vzrůstu pro lov lišek a zajíců. Chov tohoto plemene během let málem zanikl v roce 1968 byl, ale opětovně obnoven.

Základní péče

Jeho výchova i výcvik nejsou náročné. Sedmihradský honič je vysoce inteligentní proto stačí mít trpělivost a povely si snadno zapamatuje, nemá rád hrubý přístup. Srst tohoto plemene také není na údržbu náročná, nevyžaduje prakticky žádnou péči. Jediné co potřebuje je dostatek pohybu, sedmihradský honič potřebuje opravdu dlouhé procházky s možností běhání, skákání nebo i plavání.