Šarplaninec - Šarplaninský ovčák

Šarplaninec je ostražitý, zodpovědný hlídač s výbornou pamětí, oddaný svému pánovi a jeho rodině.

FCI: Pinčové a knírači
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 58 - 62 cm
Hmotnost v dospělosti: 30 - 40 kg
Věk: 12 - 13
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, hlídací

Povaha

Šarplaninec je nedůvěřivý k cizím lidem a může snadno zaútočit. Rodinu a známé lidi miluje. Poslouchá jen svého pána. Potřebuje velký prostor, což je dáno jeho původem z pastvin a proto není vhodný do bytu či do malé zahrady. Nerad plave jelikož v jeho domácím prostředí se voda téměř nevyskytovala.

Popis

Silný, dobře stavěný a celkově dobře svázaný pes, vyšší než střední velikosti . Je porostlý dlouhou, hustou, dosti hrubou srstí. Pod dlouhou srstí je kratší, měkčí, velmi hustá a bohatá podsada, která výrazně dokresluje dojem kompaktnosti tělesné stavby těla.

Historie plemene

Toto plemeno je pojmenováno podle pohoří Šarplaninec. Vzniklo křížením různých psů. Podle srbské legendy vznikl šarplaninec tím, že lovci jednoho dne našli opuštěná vlčata. Ta, která pila jako psi, si nechali, ostatní, která srkala, utratili. Ty pak křížili s domácími psy.Objevení šarplanince bylo velmi šťastné řešení a dodnes jsou tito psi spolu s německými ovčáky služebními psy vojska.

Základní péče

Šarplaninský ovčák je velmi náročný na výchovu. Potřebuje pevné vedení a výcvik, který mnohdy nebývá jednoduchý. Proto je důležité, aby majitel byl zároveň i zkušený kynolog. Šarplaninec rovněž vyžaduje denní vyčesávání srsti. Plemeno potřebuje dostatek pohybu a zaměstnání.