Saluka - perský chrt

Saluka, saluki či perský chrt je íránské plemeno, vyšlechtěné primárně pro lov gazel.

FCI: chrti
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 55 – 70 cm
Hmotnost v dospělosti: 14 - 25 kg
Věk: 11 - 13 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: lovecký, společník

Povaha

Jako ostatní chrti je saluki nezávislý pes se silným loveckým instinktem. O saluki se říká, že "loví očima" v praxi to probíhá tak, že pokud někde něco uvidí, rozběhne se za tím. Proto není dobré psa pouštět na volno, pokud není dokonale vycvičený a právě u všech chrtů hrozí, že nebude jsou totiž na otrocké poslouchání moc hrdí. Saluka poslouchá pouze jednoho člověka, nehodí se tedy do rodiny.

Popis

Tělo Saluki je proporcionálně vyrovnané, dlouhé končetiny, které jsou schopny vyvinout neuvěřitelnou rychlost při stíhání své kořisti a břicho má vysoko vtažené. Saluki je krátkosrstý, s tím, že jeho srst je hedvábně hebká. U tohoto plemena je dovolené široké spektrum zbarvení od bílé, krémové a žluté, přes zlatavě červenou, červenou k šedé až po černou.

Historie

Saluki pochází z Blízkého východu a je jedno z nejstarších psích plemen. Byl pojmenován podle města Saluki některé nepodložené zdroje hovoří, že název pochází ze jména královské rodiny. Stejně jako Azavak byl vyšlechtěn především k lovu gazel a využívali ho již kočovní beduíni.

Základní péče

Obecně nepotřebuje Saluki žádnou mimořádnou péči, kromě pravidelného čištění očí i uší. Jen potřebuje citlivý přístup a dostatek pohybu ve volné přírodě a přiměřenou fyzickou zátěž.