Saarlosův vlčák

Nezapře svoji vlčí povahu, proto má sklony k toulání a poněkud nevyrovnanému chování.

FCI: ovčáci a honáčtí psi
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 63,5 – 66 cm
Hmotnost v dospělosti: 36 - 41 kg
Věk: 12 - 14 let
Náročnost na výchovu: velmi náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, hlídací

Povaha

Saarlosův vlčák velmi lehce zdivočí, i když je pro vyrovnanější povahu zkřížen s německým ovčákem. Vlčí sklony k lovu mu však zůstaly. Poslouchá pouze, pokud chce on sám, jeho poslušnost nelze vynutit. K cizím lidem je Saarlosův vlčák nedůvěřivý a protože nebývá agresivní, raději se dá na ústup.

Popis

Saarlosův vlčák je velmi podoben svému divokému předkovi. Stavbu těla má pevnou, silnou s dobře vyvinutými svaly a je delší než vyšší. Barva srsti je vlkošedá ve všech odstínech, hnědá ve všech odstínech, světle krémová až bílá. Bílá barva je dnes již velice vzácná. Skvrny na srsti nejsou přípustné.

Historie

Svůj název dostal název po nizozemském chovateli Leendertovi Saarloosovi, kterému se po dlouhých peripetiích podařilo zkřížit německého ovčáka s vlkem. Plemeno bylo uznáno až v roce 1975 po chovatelově smrti.

Základní péče

Saarlosův vlčák potřebuje pravidelný pohyb ve velkém prostoru. Velký důraz je kladen na výchovu již ve věku štěněte, pozdější převýchova je velice obtížná, téměř nemožná. Toto plemeno klidného a mírného chovatele, rozhodně ne tvrdého a dominantního. Svému majiteli je sice oddaný, ale stále v něm zůstává dominance a jeho vůle převládá nad vůlí svého pána.