Rotvajler

Často je rotvajler chybně považován za problémové plemeno, ale opak je pravdou. Při dobré výchově je to dobře ovladatelný a poslušný pes.

FCI: Pinčové a knírači
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 61 - 68 cm
Hmotnost v dospělosti: 42 - 54 kg
Věk: 10 - 11 let
Náročnost na výchovu: velmi náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, hlídací

Povaha

Povaha rotvajlera je klidná a milá. Má sice sebejisté a nebojácné vystupování, ale při správném výcviku je snadno ovladatelný a poslušný. Pro svou klidnou povahu je vhodný k dětem a je skvělým společníkem. Je vhodným plemenem pro obranářské účely a své uplatnění má i ve službách (policie, aj.).

Popis

Rotvajler je mohutné a robustní plemeno, pro které je typická síla a vytrvalost. Srst je krátká a hrubá a typická je převládající černá barva s pálením na končetinách a na hlavě.

Historie plemene

Jméno nese po německém městě Rottweil, ale jeho původ sahá až do doby antického Říma. Dříve tito psi hlídali stáda a ochraňovali své pány při boji v římských legií.

Základní péče

Abyste z rotvajlera měli dobrého společníka, doporučuje se výchova vedená odborníkem. Důležité jsou každodenní procházky, aby se udržovali zdravé klouby (což je u tohoto plemene běžné).Péče o srst je minimální (má ji hustší a delší než dobrman, proto může být chovaný celoročně venku).