Rhodéský ridgeback

Rhodéský ridgeback je přátelský a přizpůsobivý pes, který potřebuje stálý kontakt s člověkem a vyhovuje mu důsledný výcvik.

FCI: Honiči a příbuzné typy
Velikost: Velká plemena
Výška v kohoutku: 60 - 70 cm
Hmotnost v dospělosti: 29 - 38 kg
Věk: 12 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, lovecký

Povaha

Povaha rhodéského ridgebacka je přátelská, ale k cizím lidem nedůvěřivá. Je tolerantní k dětem a má dobrý lovecký instinkt, který již není tolik využíván. Toto plemeno uslyšíte minimálně štěkat a když už, tak štěkotu věnujte pozornost, protože se opravdu něco děje.

Popis

Hlavním poznávacím znakem tohoto plemene je pruh srsti rostoucí obráceně v oblasti páteře. Tato "v protisměru" rostoucí srst začíná mezi lopatkami a mizí na bedrech. Zajímavé jsou u tohoto plemene oči, které jsou světlehnědé a lemované černými víčky. Srst je krátká a hustá, zbarvení od světle až po tmavou pískovou. Černá barva se objevuje pouze na hlavě, jinde na těle je nežádoucí.

Historie plemene

Kořeny má toto plemeno v Jihoafrické republice, kde se první zmínky dochovali ze 17.století. Rhodéský ridgeback byl využívám domorodci pro lov lvů a časem se těmto psům začalo přezdívat "lví pes", protože byli schopní obklíčit a udržet lva do chvíle, než přišel lovec.

Základní péče

Péče o srst je minimální, postačí v období línání odstranit odumřelou srst. Čas je naopak potřeba věnovat výcviku a pohybu. Rhodéský ridgeback má rád dlouhé procházky, kde se unaví. Pro své schopnosti je využíván mezi záchranáři i mezi myslivci, kde se uplatňuje jako stopař. Své umění a mrštnost využije také v oboru agility.