Pyrenejský mastin

Pyrenejský mastin je inteligentní a bdělý pes, který je výrobným hlídačem.

FCI: Pinčové a knírači
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 70 – 80 cm
Hmotnost v dospělosti: 55 – 75 kg
Věk: 11 – 13 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, hlídací

Povaha

Pyrenejský mastin patří mezi inteligentní plemena, která se právě díky své inteligenci snadno cvičí. Mastin je ke své rodině přátelský a oddaný. Zbožňuje děti a jeho trpělivost nezná mezí. Nesmí se mu však nijak ubližovat a být na něj tvrdý. Pyrenejský mastin má vrozený ochranitelský instinkt a také částečně samostatné rozhodování.

Popis

Pyrenejský mastin je pes velkého vzrůstu s mohutným a robustním trupem, který budí dojem velké síly. Srst mastina je silná, hustá a přiléhá k tělu. Zbarvení srsti je základově bílé s černými, šedými nebo červenými skvrnami a výraznou maskou.

Historie plemene

Pyrenejský mastin pochází ze Španělska a jedná se o velmi staré plemeno. Do Španělska byl přivezen fénickými kupci a byl používán jako pracovní pes. Využívali ho především jako hlídače stád ovcí před vlky a medvědy.

Základní péče

Díky samočistící schopnosti srsti nevyžaduje srst pyrenejského mastina speciální péči. Srst stač jednou týdně vykartáčovat. Mastin potřebuje důslednou a vlídnou výchovu a také dostatek pohybu. V období dospívání a růstu potřebuje velké množství kvalitní potravy.