Pudl trpasličí

Pudl trpasličí je živý, energetický a velice rád chodí na procházky, běhá a hraje si.

FCI: společenské a toy psi
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 28 – 34 cm
Hmotnost v dospělosti: 5 kg
Věk: 14 – 15 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha

Trpasličí pudl je přátelské a věrné povahy. Jeho výchovu je snadná a výcvik postupuje rychle, jelikož je značně učenlivý, poslušný a inteligentní. Jedná se o příjemného společníka, který je vhodný jak pro rodinu s dětmi, tak pro staršího člověka.

Popis

Pudl trpasličí je pes postavy téměř čtvercového formátu s krátkým hřbetem a hlubokým hrudníkem. Tělo má pokryté dlouhou kadeřevou, někdy šňůrkovitou srstí, která bývá rozmanitým způsobem přistřihována. Existuje několik sestřihů: lví, na ovečku apod. Srs je hustá, pevná a pružná v černé, hnědé, stříbrné, bílé, apricot nebo červené barvě.

Historie plemene

Pudl byl původně lovecký pes. Jeho doménou byl lov vodního ptactva – odtud také název plemene – z německého „pudeln“ = máchat, či z francouzského „caniche“ = odvozeno od „kachna“. V 19. století se začal užívat také v cirkusovém prostředí. Později se z něj stal nejoblíbenější domácí společník.

Základní péče

Trpasličí pudl je poslušný a přizpůsobivý, není tedy náročný na výchovu. Velikou péči žádá pouze jeho srst, která se musí pravidelně vyčesávat, kartáčovat, koupat a stříhat.