Pražský krysařík

Pražský krysařík je velmi zvědavý a temperamentní pes. Má rád jak dlouhé procházky, tak i lenošení na gauči.

FCI: Společenské a toy psi
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 20 - 23 cm
Hmotnost v dospělosti: 2.5 kg
Věk: 13 – 15 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha pražského krysaříka

Povaha pražského krysaříka je temperamentní a zvědavá. Toto plemeno je přátelské, mazlivé a občas neposlušné. Vytváří kladný vztah k dětem. Přesto, že se jedná o malého psa, při obraně svého pána umí bojovat jak lev. Je velmi rychlý a mrštný. Mezi klady jistě patří i jeho čistotnost. Je vhodný jak do bytu, tak pro domek ze zahradou.

Popis

Jedná se o malého psa s vysoko posazeným ocasem. Jeho hlava je hruškovitá, uši mají trojúhelníkový tvar a srst pražského krysaříka může být různá – jak krátkou, tak dlouhou v různých barevných kombinacích.

Historie plemene

Historie tohoto plemene sahá až do období Rudolfa II., kdy se pro svoji mrštnost používal pro chytání krys. Krom toho měl vysoké postavení, kdy byl dáván jako vzácný dar vladařům. Poté došlo k téměř k vymření tohoto drobného plemene. Až v současné době stoupá pražský krysařík v oblibě.

Základní péče

Pražský krysařík je na výchovu nenáročný, ale nesmí se podcenit. Nemůže se chovat celoročně venku, ale má rád výběh. Zvykne si dobře také v bytě. Jeho srst je minimálně náročná – stačí ji jednou týdně vykartáčovat. Pražský krysařík má dobrý apetit a doporučuje se krmit 2x – 3x denně. Z pohledu zdravotní stavu patří toto plemeno mezi méně problémová.