Portugalský podengo

Portugalský podengo je živý a přátelský pes se silně vyvinutým loveckým pudem.

FCI: špicové
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 20 – 70 cm
Hmotnost v dospělosti: 4 - 30 kg
Věk: neurčen
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: lovecký

Povaha

Portugalský pondego je dobře přizpůsobivý a rychle si zvyká na všechny možné situace proto se hodí i do městské zástavby. Není agresivní, dominantní ani ustrašený, snese se prakticky s každým i s velkými psy. Jak bylo zmíněno výše Portugalský pondego je primárně lovec. Loví ve smečkách, zvládá i náročný terén a k lokalizaci kořisti používá zrak, sluch i čich.

Popis

Portugalský pondego má mírně obdélníkovitý profil s osvalenou hrudí. Končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Existují tří velikosti a dvě varianty osrstění a to hladkosrstá a dlouhosrstá. Hladkosrstý pondego má jemnou krátkou srst, hrubosrstý pondego ji má delší, hrubší a na spodní čelisti tvoří vous. Zbarvení je žluté až pískově plavé a to v různých odstínech s bílými znaky.

Historie

Pondego je národním psem Portugalska, dříve byl hojně používán k lovu a to především králíků, i když velký podengo, který je dnes na pokraji vyhynutí, byl schopen štvát i vysokou zvěř nebo ulovit prase. Podenga pro lov využívala nejen šlechta, ale i poddaní k lovu drobných hlodavců v domácnosti. Dnes jsou tito lovečtí psi opomíjeni a velký podengo je dokonce na pokraji vyhynutí, ale o jeho záchranu se naštěstí snaží dvě chovatelské stanice. Mimo Portugalsko není toto plemeno příliš známé.

Základní péče

Portugalský podengo není náročný na údržbu. Srsti, je třeba se věnovat pouze v období línání a je nutné věnovat pozornost odstranění odumřelých chlupů. Pontego je bystrý pes a tak mu zapamatování povelů netrvá moc dlouho. Př výcviku je potřeba trénovat hlavně povely ke mně a stůj, přece jen má v sobě lovecké pudy.