Polský nížinný ovčák

Polský nížinný ovčák je vyrovnaný pes, dobrý hlídač a milující mazlíček v jednom.

FCI: ovčáci
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 42 - 50 cm
Hmotnost v dospělosti: 20 kg
Věk: 12 - 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, canisterapie

Povaha

Polský nížinný ovčák je poslušný, lehko cvičitelný a přizpůsobivý může žít kdekoliv a snese se jak s ostatními zvířaty, tak i dětmi. Nedůvěřivý je jen k cizím lidem, má totiž v sobě zakořeněný ochranářský pud. Na svého pána a rodinu je velmi vázaný. Díky své krotké povaze se využívá při canisterapii.

Popis

Polský nížinný ovčák je středně velký pes s mírně zavalitou postavou, silným hrudním košem a svalnatými končetinami. Někteří jedinci se rodí se zkráceným ocasem u jiných se kupíruje. Na první pohled zaujme hustá a bohatá srst, která na hlavě spadá přes oči, většinou je hladká, může být i lehce zvlněná s jemnou podsadou. Není určena žádná standardní barva srsti.

Historie

Polský nížinný ovčák již dle názvu je jasné, kde byl vyšlechtěn a kde se vyskytuje nejčastěji. Dle některých zdrojů jde o potomka asijských psů. Chován byl především jako pomocník pastevců.

Základní péče

Polský nížinný ovčák potřebuje speciální péči o srst. Musí se často kartáčovat, protože je velmi hustá a musí se udržovat v čistotě. Vzhledem ke své nekomplikované, milé povaze je tento pes vhodný i pro kynology začátečníky. Není vhodné jej držet samotného v kotcích nebo odtrženého od rodiny, je to milý pes, který má lidskou společnost rád. Měl by mít dostatek pohybu, aby se nenudil.