Pointr

Pointr přezdíván králem loveckých psů je pes ušlechtilé, jemné a laskavé povahy. Svému pánovi je oddán a má pěkný vztah k dětem.

FCI: ohaři
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 61 - 69 cm
Hmotnost v dospělosti: 20 - 30 kg
Věk: 13 - 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, lovecký

Povaha

Pointr je bystrý, sebevědomý, nebojácný, dobře si pamatuje povely, umí rozvíjet své schopnosti, je zábavným společníkem a není agresivní. Svou povahou je vhodný na canisterapii. Při lovu rychle reaguje na zápach a díky tomu vévodí v polním hledání. Výborně si vede i v agility soutěžích.

Popis

Pointr je vyváženě stavěný pes s hrdým držením těla. Tělo je kvadratického tvaru s krátkým a silným hřbetem, končetiny jsou rovné, zadní hodně osvalené. Srst má pointr krátkou, hladkou a pěkně lesklou. Varianty zbarvení mohou být: černá, plavá nebo kávová, černobílá, žlutobílá nebo červenobílá.

Historie plemene

Pointr je jediný hladkosrstý ohař, který pochází z britských ostrovů. Byl vyšlechtěn v 18. století a je pravděpodobné, že pochází z linie španělských ohařů dovezených do Anglie. V současnosti je to plemeno rozšířené i za hranicemi Velké Británie a je velmi oblíbené.

Základní péče

Pointr nemá žádné zvláštní nároky. Srst stačí občas vykartáčovat, především v době línání. Je vhodnější nechovat jej v bytě. Toto plemeno není zatíženo genetickými vadami nebo nemocemi. Potřebuje dostatek pohybu, velký výběh nebo dlouhé procházky.