Podhalaňský ovčák

Podhalaňský ovčák je vyrovnaný, klidný a sebevědomí. Ke svému majiteli loajální, ale nikdy ne závislý. Má vyvinuté ochranářské pudy.

FCI: ovčáci a honáčtí psi
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 60 – 70 cm
Hmotnost v dospělosti: 45 - 69 kg
Věk: 11 - 13 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, služební pes

Povaha

Podhalaňský ovčák neboli Tatranský ovčák vyniká nezávislou povahou a s člověkem bývá velmi svázán. Je učenlivý a povahově klidný v práci velmi ostražitý a aktivní. Hodí se k dětem, protože k nim mívá vysloveně přátelský vztah.

Popis

Podhalaňský ovčák má velmi silnou a mohutnou tělesnou konstrukci, ale přitom elegantní. Rozdíl mezi psem a fenou je pouze ve výšce. Srst pokrývá celé tělo, je delší, hustá, s podsadou a měla by být čistě bílá, krémové znaky nejsou standardní.

Historie

Podhalaňský ovčák je potomkem mastifů z Asie a byl dovezen do Polska. Původně se využíval jako pastevecký a pracovní pes k tahání nákladů. Tímto si toto polské národní plemeno vysloužilo velkou slávu. Na území USA a Kanady Podhalaňský ovčák pracuje u policie a armády.

Základní péče

Velmi hustá srst vyžaduje vyčesávání kartáčem optimálně každý den. Jelikož je to velmi aktivní plemeno a potřebuje pravidelné procházky a fyzickou zátěž je nutné mu zajistit hodně pohybu. nejšťastnější bude u domku s velkou zahradou, ale není problém aby si zvykl i na pobyt v bytě.