Pekingský palácový psík

Pekingský palácový psík už na první pohled působí jak klidné a velmi sebevědomé stvoření.

FCI: Společenské a toy psi
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 15 – 24 cm
Hmotnost v dospělosti: 4 – 5 kg
Věk: 12 – 13 let
Náročnost na výhovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: centrum města
Využití psa: společník

Povaha

Pekingský palácový psík je pes velmi klidné povahy. Není agresivní, ale patří mezi ostražitá a nebojácká plemena. Pekingský palácový psík miluje lidi a lidskou společnost. Svého pána umí zaručeně rozveselit.

Popis

Pes malého vzrůstu, který okamžitě zaujme svým hrdým vzezřením připomínajícím lva. Charakteristický pro pekingského palácového psíka je plochý čumák, krátký nosík a velká otevřená chřípí. Uši má ve tvaru srdce, bohatě zarostlé srstí a svěšené. Srst pekingského palácového psíka je dlouhá a rovná s bohatou hívou spadající kolem ramen a krku. Barva srsti může být jakákoliv.

Historie plemene

Pekingský palácový psík patří mezi velmi stará plemena. Předpokládá se, že jeho předkem byl tzv. lví pes, který byl chová už v 6. století na čínských císařských dvorech. Toto plemeno bylo velice vážené a mohli ho vlastnit pouze příslušníci panovnické rodiny.

Základní péče

Pekingský palácový psík je náročný hlavně v péči o srst, která by se měla každý den kartáčovat a vyčesávat. Aby nevznikaly záněty, musí majitel dbát na čistotu očí a záhybů na tlamě. Toto plemeno vyžaduje opravdu velkou péči a doporučuje se hlavně majitelům, kteří jsou ochotni si na svého mazlíčka udělat čas.