Parson Russell Teriér

Parson Russell Teriér je zvědavé, aktivní, energické a vynalézavé plemeno, které dokáže svého majitele překvapit, ať už v dobrém či ve zlém.

FCI: teriéři
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 28 – 38 cm
Hmotnost v dospělosti: 5 - 8 kg
Věk: 13 - 14 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník

Povaha

Parson Russell Teriér je velmi oddaný, ale čas od času provede svému pánovi nějakou lumpárnu. Přesto je velmi oblíbeným společníkem hlavně pro svou milou a zábavnou povahu. S tímto plemenem se opravdu nudit nebudete. K cizím lidem může být nedůvěřivý, stejně jako k ostatním zvířatům, pokud s nimi není seznámen již od mládí. Je velmi vášnivý lovec, rád, dlouho a rychle běhá.

Popis

Parson Russell Terrier je dobře proporcionálně stavěný a pružný pes, se středně dlouhým obdélníkovým tělem. Svým někdy rozježeným zjevem připomíná voříška. Parson Terriér má hrubou, hustou mírně dlouhou srst. Standardním barvením je bílá s černými nebo tříslovými znaky nebo jejich kombinace. Toto zbarvení se většinou vyskytuje na hlavě nebo na kořeni ocasu.

Historie

Parson Russell Terrier byl vyšlechtěn v 19. století Jackem Russellem a jako všichni Russellové pochází z bílého pracovního fox teriéra užívaného při lovu. Cílem Jacka Russella bylo vyšlechtit energického, nebojácného, ale poslušného norníka. Postupem času toho docílil a Russell Terrier se stal oblíbeným loveckým psem.

Základní péče

Údržba srsti Parson Russell Terriéra nevyžaduje zvláštní péči. Před pořízením tohoto plemena je dobré se zamyslet nad tím, zda jste dostatečně aktivní a hlavně ochotní mu věnovat hodně času. Rozhodně není vhodný pro starší nepohyblivé majitele. Mějte na paměti, že Parson Russell Terriér je velmi energický pes s loveckými pudy. Miluje veškeré hry a vyžaduje fyzickou námahu a potřebuje pevné vedení.