Opičí pinč

Opičí pinč je živý, chytrý, přítulný a mazlivý pes bez dominantních a agresivních znaků.

FCI: pinčové a kníračii
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 25 – 30 cm
Hmotnost v dospělosti: 4 kg
Věk: 14 - 15 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník

Povaha

Opičí pinč je věrný svému pánovi i celé rodině. Je vhodný k dětem i k ostatním zvířatům jen je potřeba ho již od štěněte socializovat. Je velmi ostražitý a pokud se v jeho okolí děje něco podezřelého dává o sobě hlasitě vědět.

Popis

Opičí pinč je malé kompaktní plemeno s lehkou konstrukcí. Srst má drsnou a mírně zvlněnou. Na hlavě, obočí, tvářích a bradě má tvrdší a delší odstávající chlupy, díky nim má rošťácký vzhled. Na ocase má naopak srst krátkou. Standardní barva je sytě černá s malými nahnědlými nebo šedými odstíny.

Historie

Opičí pinč pochází z jižního Německa a využíval se hlavně pro lov krys a potkanů na statcích. Je i dobrý stopař a používal se pro lov křepelek nebo zajíců. Jeho název vznikl z německého slova Affe, což znamená opice. Dnes je toto plemeno velmi vzácné i v zemi jho původu.

Základní péče

Srst je třeba alespoň dvakrát do roka trimovat a je nutné pravidelně česat vousy. Pokud mu vyrůstají chlupy v očních koutcích musí se včas odstranit, aby nedráždily oko. Opičí pinč je inteligentní a rychle se učí. Buďte ve výchově důslední a srozumitelní. Toto plemeno nemá žádné zvláštní nároky na pohyb dokáže se lehce přizpůsobit životnímu stylu svého majitele.