Německý ohař dlouhosrstý

Německý ohař dlouhosrstý je živý, dobře ovladatelný a univerzální lovecký pes.

FCI: ohaři
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 60 – 66 cm
Hmotnost v dospělosti: 28 - 32 kg
Věk: 12 - 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, lovecký

Povaha

Německý ohař dlouhosrstý je přátelský, klidný a svému majiteli věrný i ke zbytku rodiny a dětem je přátelský. K cizím lidem není důvěřivý. K ostatním psům nebývá agresivní, ale při setkání s jinými zvířaty je potřeba si uvědomit, že stále jde o loveckého psa. Vyžaduje aktivní majitele, kteří s ním budou trávit volné chvíle.

Popis

Byť je Německý ohař osvalený a mohutný pes, tak má ladný a elegantní vzhled. Srst na krku, hrudi a břiše dorůstá do maximální délky 10 cm a zbytku těla to bývá centimetrů 5. Zbarvení srsti je hnědé nebo hnědobílé, může být tmavý bělouš, světlý bělouš nebo strakoš.

Historie

Původ má dlouhosrstý ohař v Německu a jeho předci byli tzv. ptačí psi, ti měli za úkol lokalizovat v poli pernatou zvěř. Postupným šlechtěním se docílilo velkého zlepšení v loveckých schopnostech a dnes jsou němečtí ohaři stejně všestranní jako ohaři angličtí. Od začátku 20. století se německý dlouhosrstý ohař téměř nezměnil.

Základní péče

O srst je nutné se pravidelně starat zejména v období línání pročesáváním a kartáčováním. Kromě srsti je však potřeba oči omývat borovou vodou, kontrolovat čistotu zvukovodu a u chrupu kontrolovat zubní kámen, který je potřeba odstranit. Německý dlouhosrstý ohař miluje pohyb a je nutné mu ho zajistit v dostatečné míře. Miluje vodu a plavání. Rozhodně ho nepotěší usedlý život na gauči.