Moskevský strážní pes

Moskevský strážní pes je je snadno cvičitelný pes, ze kterého ho výborný ochranář a zároveň rodinný pes.

FCI: neuznané plemeno
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 65 – 78 cm
Hmotnost v dospělosti: 45 - 70 kg
Věk: 11 - 12 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, hlídací

Povaha

Moskevský strážní pes má dvě tváře Tou jednou je agresivní, výbušný a ostrá povaha, kterou uplatňuje při hlídání a obraně. Na druhou stranu se jedná o inteligentního psa, který je ke své rodině velice oddaný a nemá problém s autoritou. Nikdy nezaútočí bezdůvodně, ale nezvaným návštěvám nedává šanci. Tento pes si cizí lidi nepustí k tělu a naopak od svého pána a jeho rodiny si nechá vše líbit. Je to skvělý a ostrý hlídač.

Popis

Na první pohled je podobný bernardýnovi, po kterém kromě některých rysů zdědil i oddanost. V genech mu také koluje krev kavkazského vlčáka, po kterém má ostrou povahu a výborné pohybové vlastnosti. Třetím plemenem, ze kterého tento skvělý hlídač vzešel, je ruský strakatý lovecký pes. Moskevský strážní pes má svalnaté tělo a velice silné zuby. Barva srsti je bílo rezavá, kdy se na hlavě objevuje tmavší srst než na těle.

 Historie plemene

Toto plemeno bylo vyšlechtěno v Rusku, kde armáda potřebovala psa pro ostrahu.

 Základní péče

Pokud přemýšlíte nad pořízením moskevského strážného psa, měli byste počítat s jeho silou a s tím, že ho budete muset udržet na vodítku, což u tohoto plemene nebývá vždy jednoduché. Jedná se o inteligentní plemeno, proto by i výběh běl být velice dobře oplocený. Je potřeba mu věnovat dostatek pozornosti a času, ale na péči jako takovou je nenáročný – může být celoročně venku, péče o srst je minimální a výcvik je snadný. Je nutná kvalitní výchova a socializace, aby se předešlo možným konfliktům. Důležitý je také dostatek pohybu a kvalitní výživa.