Mops

Mops je je pes do rodiny i pro jednotlivce, který mu nabídne vlídnou náruč a určité pohodlí. Je to velmi společenský pes, který nemá rád samotu.

FCI: Společenské a toy psi
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 25 – 28 cm
Hmotnost v dospělosti: 6 - 8 kg
Věk: 13 - 15 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha

Povaha mopse je především přátelská. Má rád společnost a nejlépe se cítí v náruči, kde bude i trochu rozmazlován. Je skvělým společníkem, který nepotřebuje velký výcvik. Jedná se o inteligentní plemeno.

Popis

Plemeno mopse je malé, ale přesto nepůsobí křehce, na rozdíl od psů stejného vzrůstu. Má podsadité tělo, které zdobí (nejlépe dvakrát) zatočená ocásek. Mops je charakteristický svojí nařasenou kůží a velkýma očima, které mu dodávají starostlivý výraz. Srst je krátká a hladká v barvě stříbrné, béžové či černé.

Historie plemene

První zmínky o tomto plemenu jsou více jak tři tisíce let staré a podle doložených podkladů pochází mopsík z Číny. První oficiální zmínky jsou z roku 1572, kdy mopsové zachránili Viléma Oranžského před atentátem. Mopsíci se tak stali miláčky Holandska a svým skutkem ovlivnili evropské dějiny. Roku 1688 se mops šíří do Anglie a od 18. století se šíří do Německa a dále do Ruska, Francie a Španělska. Toto plemeno si oblíbila i královna Viktorie a snad i díky tomu se rozrostla jeho popularita.

Základní péče

Výchova mopsíka není složitá, důraz by se měl klást především na to,aby se psík moc nerozmazloval, k čemu má pro svoji citlivou povahu sklony. Pozor by se měl dát i na stravu, kdy hrozí obezita, a tak hrozí zdravotní komplikace. Co se týče zdravotního stavu, pozornost by se měla věnovat očím, kdy jsou tito psi náchylnější na zánět rohovky, což může vyústit až v slepotu. Jak bylo zmíněno, jedná se o citlivé plemeno, proto by s emu mělo dostat lásky a porozumění, Pro svoji povahu je vhodný rodinu s dětmi i pro seniory.