Mexický naháč

Mexický naháč je bystrý a veselý pes jen má krátkou paměť, proto je třeba veškeré povely pravidelně cvičit, aby je nezapoměl.

FCI: špicové
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 35 – 58 cm
Hmotnost v dospělosti: 13,5 – 16 kg
Věk: 12 - 15 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, hlídací

Povaha

Toto plemeno je mírumilovné a nikdy neútočí jako první. Štěňata Mexického naháče jsou známá tím, že jsou velmi hlučná. Tento rys však v dospělosti mizí, proto je toto plemeno vhodné i do bytu. S dětmi i ostatními zvířaty vychází skvěle.

Popis

Na první pohled upoutá tím, že je absolutně bez srsti což je způsobeno dominantním genem. Pokud se srst přece jen objeví, tak pouze v chomáčku na hlavě, týlu či na konci ocasu. Kůže je hebká a měkká. U těchto psů rozlišujeme tři velikosti - standardní, střední a miniaturní.

Historie

Mexický naháč je prastaré plemeno, podle Aztécké legendy představoval převtělení boha Xolotla a doprovázel duše mrtvých do nebe. Aztékové ho používali k různým rituálům a jeho hřejivé tělo prý pomáhalo od nemocí.

Základní péče

Kůže Mexického naháče vyžaduje velkou pozornost. V létě je potřeba dávat pozor, aby se nespálil a v zimě aby neomrzl, proto se doporučuje mu pořídit obleček. Kůže by se měla jednou do měsíce omýt vlažnou vodou. Pohyb je pro něj vhodný jakýkoliv, pouze při plavání dávejte pozor na čistotu vody.