Manchester teriér

Manchester teriér je vysoce inteligentní, temperamentní, ostražitý, veselý a kurážný.

FCI: teriéři
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 38 - 41 cm
Hmotnost v dospělosti: 5,5 - 7,5 kg
Věk: 13 - 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, lovecký

Povaha

Manchester teriér patří mezi povahově velmi příjemná plemena. Skrývá v sobě temperament teriéra skloubený s něžným vztahem vůči lidem obecně a dětem zvlášť. Je výborně ovladatelný, nemá sklony ke rvačkám s ostatními psy a miluje sporty všeho druhu.

Popis

Manchester teriér je středně velký, spíše menší pes, silný a elegantní. Stavbou těla i barvou připomíná zmenšeného dobrmana, jehož je pravděpodobně předkem. Tělo manchester teriéra je štíhlé, výrazně osvalené pouze v zadní polovině. Typická barva srsti je jantarově černá se sytým mahagonovým pálením.

Historie plemene

Manchester teriér je jedním z nejstarších teriéřích plemen a je považován spíše za městského psa. V minulosti se požíval jako ideální zbraň proti hlodavcům. To jej přivedlo i do zápasnických arén, ve kterých psi bojovali s krysami. Dnes je manchester teriér spíše málopočetné plemeno.

Základní péče

Manchester teriér je zcela nenáročné plemeno. Vzhledem ke své výšce a váze nemá mimořádné nároky na krmení. Krátká srst se snadno udržuje a nedrží se na ní žádná špína. Mimořádná není ani potřeba pohybu a plemeno se výborně hodí pro všechny věkové kategorie.