Maltézský psík

Maltézský psík je ideální do bytu a k dětem. Mají rádi společnost, péči a pozornost.

FCI: Společenské a toy psi
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 20 - 25 cm
Hmotnost v dospělosti: 3 - 4 kg
Věk: 14 -15 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha

Stejně jako každý pes potřebuje určit, jaká je jeho role v rodině – smečce. Poté se z něj stane oddaný pes, který je citlivý a milý. I přes svůj drobný vzrůst je rád středem pozornosti a chce být viděn, občas až moc slyšen. Jedná se o bystré plemeno, které ovšem nemá rádo tvrdé zacházení, hluk a zvýšený hlas – v takových situacích reaguje panikou. Má spoustu elánu, ale pokud jeho pán nemá rád dlouhé procházky, maltézáčkovi nevadí ani role gaučového povaleče.

Popis

Maltézský psík je drobné plemeno vážící 3 – 4 kg. Typická je pro něj sněhově bílá až hedvábná srst, která neustále dorůstá (výhodou je, že nemá podsadu a nelíná). Odstín srsti může mít slonový až oranžový nádech. Čenich a tlapky jsou vždy černé. Maltézáček se nese vznešeně s noblesou. Jeho kroky jsou rychlé, až v poklusu.

Toto plemeno se hodí jak ke starým lidem, tak k dětem. Má rád cestování a právě proto je často označován za „kapesního psíka“. Má rád jak středně dlouhé procházky, tak se rád uvelebí i na gauči. Jedná se o velice přizpůsobivého psa.

Historie plemene

Maltézský psík je jedním z nejstarších plemen na světě. První zmínky odkazují na Aristotela a 4. století př.n.l., kdy bylo plemeno zmíněno pod jménem „Canis Melitensis“. Další zmínky jsou v Egyptě, kdy ve 13 století př. n. l. byly v hrobce faraona Ramsese II. uloženy sošky právě zmíněného maltézáčka. Oficiálně byl maltézský psík zapsán do knihy plemen roku 1859.

Základní péče

Za krásnou a pěstěnou srstí maltézáčka se skrývá každodenní péče. Jeho srst do požadované délky dorůstá rok, již od pátého měsíce je však potřeba začít s olejováním či krémováním, aby se srst nevysoušela. Za krásnou srstí stojí genetický základ, pravidelné koupele, používání kosmetiky na promašťování srsti, stříhání a pročesávání. Přesto, že se jedná vcelku o odolné plemeno, mívá problémy jako slzení očí, které může vyústit až do zánětu spojivek. Pozornost by se měla věnovat také zubnímu kameni.