Leonberger

Leonberger je přátelský a trpělivý pes, ale přesto je skvělým hlídačem. Toto plemeno není náročné na výchovu.

FCI: Pinčové a knírači
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 65 – 80 cm
Hmotnost v dospělosti: 60 - 80 kg
Věk: 10 - 11 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, hlídací

Povaha leonbergera

Povaha leonbergera je citlivá, trpělivá a přátelká. Je to velký dobrák, který má velký vztak ke svému pánovi a k jeho rodině. Má rád děti a dobře se snese s jinými zvířaty v domácnosti. Je to chytrý pes, který brání svoji rodinu a je citlivý na náladu a hlas svého pána.

Popis

Přesto, že je leobenger mohutný a silný, tak má vyváženou stavbu těla a jeho chůze je harmonická. Srst připomíná v oblasti krku lví hřívu a mohutné tlapy toto přirovnání podporují. Barva srsti je od žluté až po tmavě hnědou. Díky husté srsti se toto plemeno hodí k celoročnímu pobytu venku. Leoberger má mohutnou hlavu, která je zdobena černou maskou.

Historie plemene

Název tohoto plemene je odvozen od německého města Leonberg. První zmínky o otmto plemeni se datují k roku 1846. Možnou podobmost lze naleznout v tom, že zmíněné město má ve svém erbu lva a radní v Leonbergeru vyšlechtil psa podobajícího se lvu. V roce 1947 byl zaznamenán první chov v Československu.

Základní péče

V prvních měsících života je důležité dbát na kvalitní stravu a omezit náročný pohyb. Štěně Leobergera rychle roste a špatná péče může mít negativní vliv na celý jeho život. Vysoká zátěž a špatné stravování má vliv na jeho klouby, které ve vyšším věku mohou mít nepříznivý vliv na zdravotní stav psa. Na jaře se obnovuje srst, proto je potřeba zvýšené artáčování, Výcvit je nenáročný a pes je ochotný spolupracovat.