Labradorský retrívr

Labradorský retrívr je nekonfliktní a přátelský pes, který je dobrým společníkem pro lidi s handicapem. Je skvělým záchranářem.

FCI: Lovecká plemena
Velikost: Velká plemena
Výška v kohoutku: 54 - 57 cm
Hmotnost v dospělosti: 25 - 35 kg
Věk: 12 - 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník

Povaha

Labradorský retrívr je nekonfliktní společník s mírumilovnou a trpělivou povahou. Nerad bývá sám a má rád celodenní program, kdy se jeho povaha a schopnosti využívání v roli asistenčního psa, záchranáře či stopaře. Toto plemeno má využití i v dalších mnoha oborech.

Popis

Labradorský retrívr a informace o popisu labradorského retrívra: má mohutnou stavbu těla se silným hrudníkem a širokou lebkou. U tohoto plemene je jasně vidět pohlavní dimorfismus ve vzhledu mezi psem a fenou, která je menší a štíhlejší. Jedná se o velkého jedlíka s dobrým apetitem,který má sklon k obezitě a potom rychle leniví. Je proto potřeba dodržovat odpovídající stravování a především tomuto psu dopřát dostatek pohybu. Srst má krátkou a lesklou s podsadou. Barevné varianty jsou ve žluté, hnědé a černé.

Historie plemene

Kořeny má toto plemenu u novozélandského psa. Jejich schopnosti se využívali již v 18. století, kdy se využilo jejich záliby ve vodě a plavání, proto aportovali rybářům z vody jejich sítě. K nám se plemeno dostalo v roce 1971.

Základní péče

Péče o srst je minimální, o to větší pozornost se musí věnovat dennímu plánu a především pohybu. Labradorský retrívr potřebuje určitou náplň, aby se nenudil a následně i třeba nezlobil, k čemu ve dlouhých chvílích může dojít. Denní program by měl obsahovat prvky pro fyzickou i psychickou kondici. Vhodné jsou dlouhé procházky, kynologické disciplíny, záchranářské či asistenční činnosti. Zdravotní problémy se objevují v oblasti kloubů (což může být způsobeno i nadváhou), alergie a epilepsie.