Kuvasz

Kuvasz je chytrý a vyrovnaný pes. Je věrný a zároveň umí být také hrdý. Svým majitelům je oddaným společníkem, který ostražitě hlídá dům i pozemek.

FCI: ovčáci a honáčtí psi
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 66 – 76 cm
Hmotnost v dospělosti: 37 – 62 kg
Věk: 12 - 14 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: venkov, předměstí
Využití psa: společník

Povaha

Kuvasz není vhodný pro začátečníky, protože umí být velmi svéhlavý, i když je velice inteligentní a bystrý. Je to pes jednoho pána, kterého pak bezpodmínečně poslouchá. Při správném vedení je skvělý hlídač a rodinný společník s vyvinutým loveckým pudem. Bez větších problémů vychází jak s dětmi, tak s ostatními zvířaty, pouze samci mohou být dominantní vůči ostatním psům.

Popis

Kuvasz je mohutný, silný pes s těžkou kostrou a celkově je velmi osvalený. Tělo má delší než vyšší. Má hustou, tvrdou, vlnitou srst s jemnou podsadou. Na hlavě, uších, tlapách a končetinách je krátká. Zbarvení je bílé až slonovinové.

Historie

Plemeno Kuvasz pravděpodobně přišlo na území dnešního Maďarska společně s tureckými kočovníky. Jméno vzniklo z tureckého slova kavas či kawasz, což znamená ozbrojená stráž. Původně byl používán pro ochranu stád, lov vlků a medvědů, dnes se požívá spíše jako hlídací a pastevecký pes. V České republice toto plemeno zatím není moc rozšířené.

Základní péče

Kuvaszova srst stačí občas vykartáčovat. V období línání je potřeba ji kartáčovat každý den. Srst má samočistící schopnost a není dobré ho koupat. Kuvasz nepotřebuje moc pohybu, pokud máte větší pozemek bude spokojený, když ho může kontrolně obcházet. Jinak je třeba mu dopřát častější procházky. Není to pes pro začátečníky a tvrdá výchova není žádoucí. Kuvasz může být celoročně venku. Špatně snáší kotce, protože potřebuje neustále kontrolovat pozemek.