Kerry blue teriér

Kerry blue teriér je veselý, temperamentní, přítulný pes. Může být trochu paličatý a dominantní vůči ostatním psům.

FCI: Teriéři
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 46 - 50 cm
Hmotnost v dospělosti: 15 - 18 kg
Věk: 14
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník

Povaha

Na rozdíl od většiny teriérů je Kerry blue teriér klidný, rozvážný a méně ostrý. To ovšem neznamená že by byl bez temperamentu. Kerry blue teriér má rychlé reakce je to ostražitý a dobře ovladatelný pes co miluje agility. Milovníky společenských plemen si získal věrností, příchylností k pánovi a jeho rodině, učenlivostí s vrozenou inteligencí. Je spolehlivým hlídačem. Má velmi dobrou paměť.

Popis

Kompaktní, svalnatý, silný pes, harmonické postavy, středně velký s téměř kvadratickým tělem. Srst je měkká, bohatá, vlnitá a bez podsady. Barva je modrá různého zabarvení s černým stínováním nebo bez něj. Štěňata se rodí černá, barva srsti se jim po čase změní na modrou.

Historie plemene

Plemeno bylo vyšlechtěno v Irsku v 19. století v hrabství Kerri, Vzniklo křížením Irského teriéra, Bedlington teriéra a Dendi-dinmont-teriera. Bylo určené především k honu králíků, jezevců, vyder. Původně se nijak neupravovali a byli nejednotné barvy. Později byli záměrně a cíleně vyhledáváni psi jednotného zbarvení a šlechtěn tak teriér zvláštní modré barvy a měkké srsti.

Základní péče

Srst potřebuje důkladnou péči, vyžaduje denní vyčesávání hrubým kartáčem a kovovým hřebenem. Kerry blue teriéry není vhodné trimovat, ale stříhat. Kerry blue teriér potřebuje pevnou a důslednou výchovu a vzhledem ke svému temperamentu i dostatek pohybu. Je dobré jej již od štěnete seznámit s kočkami a jinými domácími zvířaty, aby se v budoucnu předešlo konfliktům. Kerry blue teriér by měl být chován v bytě, výjimečně venku, ale rozhodně ne celoročně.