Kavkazský pastevecký pes

Kavkazský pastevecký pes je odolný, vytrvalý, seběvědomý a samostatný pes.

FCI: pinčové a knírači
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 62 - 65 cm
Hmotnost v dospělosti: 60 kg
Věk: 10 - 11 let
Náročnost na výchovu: velmi náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: služební, pastevecký

Povaha

Plemeno kavkazského pasteveckého psa má bleskurychlé reakce a vlastní uvažování. Od přírody je ostrý a nedůvěřivý k cizím lidem, proto je to pes pro zkušené kynology, kteří mu zajistí dokonalý výcvik a pevnou ruku, aby jeho ostrost byla pod kontrolou. Pokud je přístup pána a jeho rodiny k němu správný je velmi citlivý a pozorný.

Popis

Kavkazští pastevečtí psi jsou středně velcí až velmi velcí, robustní a svalnatí psi. Mají různou barvu, většinou černošedou nebo rezavou, někdy i slámově žlutou i bílou. Jejich srst je hrubá, podobná srsti medvědí. V zimě se podobají vzhledem i vzrůstem medvědům.

Historie plemene

Toto plemeno pochází z oblasti Kavkazu. Přímí předkové nejsou známi, ale přepokládá se jejich asijský původ. Jedná se o plemeno přírodní, ne cíleně vyšlechtěné. Tento pastevecký pes sloužil k obraně především stád ovcí a prokazatelně existuje již minimálně 600 let.

Základní péče

Hustá podsada kavkazského pasteveckého psa zapříčiňuje intenzivní línání a je vhodné každodenní pročesávání. K česání srsti je zapotřebí hřeben s dlouhými a ne příliš hustými zuby. Mimo období línání, které trvá jen několik málo týdnů, postačí překartáčování obyčejným kartáčem, asi jednou za 2 - 3 týdny. Snáší jakékoliv počasí. Kavkazský pastevecký pes se spokojí s obyčejnou boudou bez zateplení nebo s přístřeškem umístěným na suchém místě.