Kavkazský ovčák

Kavkazský ovčák je sebevědomý pes, který nesnese nespravedlnost.

FCI: pinčové a knírači
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 60 – 65 cm
Hmotnost v dospělosti: 60 kg
Věk: 11 let
Náročnost na výchovu: velmi náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: služební, pastevecký

Povaha

Kavkazský ovčák je nezávislý pes, který spoléhá jen sám na sebe. Od přírody je ostrý a nedůvěřivý k cizím lidem. Tento pes je pro zkušeného chovatele, který mu zajistí dokonalý výcvik a pevnou ruku, aby se jeho ostrost nedostala mimi kontrolu. Vůči rodině je velmi citlivý, pozorný a má jí moc rád, ale potřebuje důslednou výchovu s jasně danými pravidly.

Popis

Jedná se o velkého robustního a svalnatého psa. V zimě se podobají vzhledem i vzhůstem medvědům. Srst kavkazského ovčáka je rovná, hrubá a hustá. Zbarvení srsti je různé, přípustné jsou všechny odstíny plavé, slámově žluté, šedé, rezavé i žíhané. Zbarvení může být i strakaté nebo tečkované.

Historie plemene

Toto plemeno pochází z oblasti Kavkazu. Přímí předkové nejsou známi. Kavkazský ovčák sloužil k obraně stád ovcí. Byli využívání pouze nejsilnější, nejodvážnější a nejagresivnější jedinci.

Základní péče

V období línání je vhodné každodenní pročesávání hřebenem s dostatečně dlouhými a ne příliš hustými zuby. Mimo toto období stačí občasné překartáčování. Kavkazský ovčák se spokojí s obyčejnou boudou nebo přístřeškem umístěným na suchém místě.