Kavalír King Charles Španěl

Kavalír King Charles Španěl je milý a přátelksý pes, který je oddaný svému pánovi a shovívavý k dětem.

FCI: Společenské a toy psi
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 30 - 33cm
Hmotnost v dospělosti: 5 - 8 kg
Věk: 9 – 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha

Kavalír King Charles Španěl má poddajnou povahu a s jeho výchovou nebývají problémy. Má rád dlohé vycházky, hodí se pro agility a k dětem je shovívavý. Toto plemeno nemá sklony k agresivitě, ale naopak je pátelské a oddané.

Popis

Pro toto plemeno je charakteristická téměř plochá lebka a velké hnědé oči. Vysoko posazené uši jsou zdobené vlnitou srstí. Srst je dlouhá s možným lehkým zvlěním. Barevné varianty jsou čtyři: černá s pálením, bílá s kaštanovitými znaky, celokaštanové zbarvení a tříbarevná varianta.

Historie plemene

Záznamy o tomto plemně můžeme vidět na nespočtu obrazů již z 15. století, kde tito psi byli vyobrazováni po boku vysoce postavených lidí. Jejich jméno vzniklo díky Karlu I., který byl vášnivým chovatelem tohoto plemene ( v té době bylo mlemeno větší a delším čenichem).

Základní péče

Péče se musí věnovat především srsti, které je v obalsti uší a hrudníku delěí. Doporučuje se kartáčování 1x týdně. Srst se netrimuje a v podstatě nestříhá (v případě potřeby se upravuje pouze srstr na tlapkách). Kavalír King Charles Španěl se díky své povaze hodí jak pro aktivního člověka,se  kterým bude absolvovat dlouhé prochází, tak se přizpůsobí i lidem s pohybovým omezením. Je tolerantní k dalším zvířatům v domácnosti.