Katalánský ovčák

Katalánský ovčák je inteligentní pracovní pes, který se umí sám rozhodovat a umí pohlídat i velké stádo.

FCI: ovčáci a honáčtí psi
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 46 – 51 cm
Hmotnost v dospělosti: 35 kg
Věk: 14 - 16 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, pracovní

Povaha

Dobrý domácí společník je ovšem také neúnavný dříč, ale v běžném denním režimu se nikdy nehoní. Výborně se snáší s jinými domácími zvířaty, pokud si na ně ovšem jako štěně zvykl. K dětem má obvykle dobrý vztah. Cizích lidí si příliš nevšímá, chová se k nim rezervovaně. Tento pes se může chovat dominantně k jiným psům.

Popis

Katalánský ovčák má silnou a svalnatou stavbu těla s rovnými končetinami. Někteří jedinci jsou bezocasí a u psů, kteří se používají na práci se ocas kupíruje. Srst má dlouhou, hladkou, mírně zvlněnou s hustou podsadou. Zbarvení bývá odstínově odstupňované od hnědavé či pískové po šedivou až černou.

Historie

Katalánský ovčák byl vyšlechtěn ve Španělsku v 18. století v Pyrenejích. Primárně je určen k hlídání a nahánění stád. Jeho blízkými příbuznými jsou portugalský ovčák a dlouhosrstý pyrenejský ovčák. Plemeno katalánského ovčáka se postupně se rozšířil po celé Katalánii.

Základní péče

Srst ovčáka stačí čas od času pročesat řídkým hřebenem, aby se necuchala ale nadměrné vyčesávání se nedoporučuje. Plemeno potřebuje mnoho pohybu a nejšťastnější je venku, kde může zůstávat celoročně. Pokud má dostatek pohybu může žít i ve městě ve větším bytě. Katalánský ovčák se hodí i pro nejrůznější psí sporty - jako je trénink poslušnosti a obratnosti a zvládne i agility. Ovčáka lze vycvičit na lavinového, strážního nebo policejního psa.