Kanárský chrt - podenco

Kanárský chrt – podenco je aktivní, odvážný a učenlivý pes, který je svému pánovi oddaným společníkem.

FCI: Špicové
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 52 – 63 cm
Hmotnost v dospělosti: 19 – 21 kg
Věk: 13 – 14 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník

Povaha

Kanárský chrt je energický, hravý a při lovu neúnavný pes, který je však doma klidný a přítulný. K ostatním psům se mže chovat dominantně. Občas mívá sklony vydávat se na samostatné výlety a v tomto případě mu není vysoký plot překážkou.

Popis

Jedná se o lovecké plemeno s lehce prohnutým, svalnatým krkem, který přechází v silný a dobře osvalený hřbet. Srst kanárského chrta je hladká, krátká a hustá. Zbarvení srsti podenca je červené a bílé, přičemž červená barva je od světlých odstínů až po mahagonovou.

Historie plemene

Toto plemeno vzniklo asi před 400 lety na Kanárských ostrovech, kam bylo dovezeno středozemními obchodníky. Podenco je pravděpodobně přímým potomkem starověkých psů žijících např. v Egyptě. Dříve se kanárský chrt využíval k honu zajíců.

Základní péče

Kanárský chrt není náročný na údržby srsti. V době línání postačí odumřelé chlupy odstranit gumovou rukavicí. Podenco se rychle učí a velmi dobře reaguje na intonaci hlasu, a proto není zapotřebí tvrdý přístup. Vyžaduje dostatek pohybu a pokud ho má je možné ho chovat i v bytě.