Menu
Jihoruský ovčák je velmi inteligentní, ale tvrdohlavý, proto se hodí výhradně pro zkušené chovatele.
FCI: Ovčáci a honáčtí psi
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 62 -65 cm
Hmotnost v dospělosti: 48 - 50 kg
Věk: 12 let
Náročnost na výchovu: velmi náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: služební
Jihoruský ovčák je k cizím je nedůvěřivý a odtažitý, proto je výborný na hlídání různých objektů. Vztah k dětem je dobrý, ale malá batolata která mu budou strkat prsty do nosu ho rozhodě nepotěší a je důležité děti seznámit s tím, jak se k psovi chovat. Pokud není včas socializován, tak má špatný vztah k ostatním zvířatům. Jinak je aktivní, pracovitý, ale i tvrdohlavý. Svoji rodinu miluje a dokáže ji bránit. Není to pes pro jednoho pána a výcvik je nutný.
Kostra je pevná, avšak není masivní. Hlava je prodloužená, mírně široká. Břicho vtažené, bedra kulatá. Ocas spuštěný k ohebným kloubům a ohnut do polokruhu. Má dlouhé a hrubé a lehce zvlněné chlupy, které pokrývají celé tělo psa, ale neměli by zakrývat oči. Barva je většinou bílá, nažloutlá nebo šedá, černá nebo se znaky se nepovolují.
Jihoruský ovčák pochází z Krymu, kde byly odedávna chovány ovce a psi, kteří zajišťovali podmínky, na které byla stáda zvyklá. Tito psi byli pravděpodobně příbuzní s katalánským ovčákem. Dále byli psi kříženi s ovčáky asijského původu a s chrty.
Jihoruského ovčáka je třeba často trimovat, čistit uši a oči a zastřihávat konečky chlupů. Na jaře a na podzim se musí vyčesávat podsada, jinak srst zplstnatí. Ve velkých teplech je potřeba ovčáka ochlazovat např. koupáním v řece.