Jihoruský ovčák

Jihoruský ovčák je velmi inteligentní, ale tvrdohlavý, proto se hodí výhradně pro zkušené chovatele.

FCI: Ovčáci a honáčtí psi
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 62 -65 cm
Hmotnost v dospělosti: 48 - 50 kg
Věk: 12 let
Náročnost na výchovu: velmi náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: služební

Povaha

Jihoruský ovčák je k cizím je nedůvěřivý a odtažitý, proto je výborný na hlídání různých objektů. Vztah k dětem je dobrý, ale malá batolata která mu budou strkat prsty do nosu ho rozhodě nepotěší a je důležité děti seznámit s tím, jak se k psovi chovat. Pokud není včas socializován, tak má špatný vztah k ostatním zvířatům. Jinak je aktivní, pracovitý, ale i tvrdohlavý. Svoji rodinu miluje a dokáže ji bránit. Není to pes pro jednoho pána a výcvik je nutný.

Popis

Kostra je pevná, avšak není masivní. Hlava je prodloužená, mírně široká. Břicho vtažené, bedra kulatá. Ocas spuštěný k ohebným kloubům a ohnut do polokruhu. Má dlouhé a hrubé a lehce zvlněné chlupy, které pokrývají celé tělo psa, ale neměli by zakrývat oči. Barva je většinou bílá, nažloutlá nebo šedá, černá nebo se znaky se nepovolují.

Historie plemene

Jihoruský ovčák pochází z Krymu, kde byly odedávna chovány ovce a psi, kteří zajišťovali podmínky, na které byla stáda zvyklá. Tito psi byli pravděpodobně příbuzní s katalánským ovčákem. Dále byli psi kříženi s ovčáky asijského původu a s chrty.

Základní péče

Jihoruského ovčáka je třeba často trimovat, čistit uši a oči a zastřihávat konečky chlupů. Na jaře a na podzim se musí vyčesávat podsada, jinak srst zplstnatí. Ve velkých teplech je potřeba ovčáka ochlazovat např. koupáním v řece.