Jezevčík dlouhosrstý

Jezevčík dlouhosrstý je inteligentní, vynalézavé a charakterní plemeno.

FCI: Jezevčíci
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: neuvádí se cm
Hmotnost v dospělosti: 6,5 – 9 kg
Věk: 14 – 15 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha

Dlouhosrstý jezevčík je velmi citlivé povahy. U jezevčíka je jeho rodina na prvním místě a nemá rád samotu. Má dobrý vztah k dětem, ale rozhodně ze sebe nenechá dělat hračku. Pokud ho popadne lovecká vášeň, vydá se na na průzkum a neohlíží se na pána.

Popis

Dlouhosrstý jezevčík se vyskytuje ve třech velikostech: standardní, trpasličí a králičí. Jezevčík má rovný hřbet a dlouhou, široukou záď. Srs je dlouhá, hedvábně lesklá a hladká. Zbarvení srsti je červené, černé s rezavými znaky nebo tygrované či žíhané.

Historie plemene

Psi s dlouhým tělem a krátkýma nohama se objevovali na stěnách chrámů ve starém Egyptě. Dlouhosrstí jezevčíci vznikli asi v 15. století v Německy zkřížením původních hladkosrstých jezevčíků se španěly.

Základní péče

Srst dlouhosrstého jezevčíka vyžaduje pravidelné česání především v místech, kde se tvoří chuchvalce. Jezevčíci jsou velmi mlsní a tak mají velký sklon k tloustnutí. Jsou to značně tvrdohlaví psi a potřebují proto důslednou výchovu. Tomuto plemeni se doporučuje dostatečný pohyb k udržení pevného svalstva.