Japonský špic

Japonský špic se rád předvádí, je to učenlivý a chápavý pes a výborně se hodí pro psí agility.

FCI: špicové
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 30 – 38 cm
Hmotnost v dospělosti: neuvádí se
Věk: 12 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha

Japonský špic je vyloženě veselé a jásavé plemeno. Bohužel je až přehnaně oddaný své rodině a těžko nese odloučení od jednotlivých členů. Je vhodný k dětem, které miluje a bez problémově vychází se psy a domácími zvířaty. K cizím lidem se chová rezervovaně.

Popis

Japonští špicové jsou silní psi, harmonické postavy. Mají velice souměrné a pružné tělo. Krycí srst je rovná a odstávající s krátkou a měkkou podsadou. Od krku k plecím a pod hrudí má bohatou lví hřívu. Barva srsti je čistě bílá.

Historie

Předkem Japonského špice je buď velký bílý německý špic nebo norbotten špic či samojedský pes. Plemeno bylo uznáno japonskými kynology až roku 1948, tento standard je v podstatě platný dodnes. Mimo Japonsko plemeno příliš rozšířeno není.

Základní péče

Japonského špice není dobré příliš česat ani kartáčovat, poškozuje se tím podsada srsti. V době línání je na vyčesávání odumřelých a vypadaných chlupů nejvhodnější řídký hřeben. Ani koupat se často nemusí jelikož je čistotný. Nevadí mu chladnější počasí. Na výchovu není náročný a hodí se pro sportovní disciplíny.