Jack Russell teriér

Jack Russell teriér je velmi živý a energický pes, který se vyznačuje sebevědomím, inteligencí, temperamentem a přátelskou povahou.

FCI: Teriéři
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 25 – 30 cm
Hmotnost v dospělosti: 5 – 6 kg
Věk: 15 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, lovecký

Povaha Jack Russell teriéra

Povaha Jack Russella je velice hyperaktivní, plemeno vyžaduje spoustu pohybu a zábavy. Mají rádi pozornost, jsou velmi inteligentní a učenliví.

Popis

Výška tohoto nebojácného plemene se pohybuje v rozmezí 25 až 30 cm, kdy platí, že na 5 cm kohoutkové výšky připadá humosnost 1 kg. Tlapy má kulaté a pevné, ocas visí v klidu a srst má husou a tuhou (je odolná vůči nepřízni počasí). Bílá barva srsti převládá, bývá doplněna o hnědé, černé nebo trikolorní znaky, které se objevují na hlavě a u kořene ocasu. Výrazné jsou u Jack Russella silné a široké zuby. Uši má zavěšené, ale velmi pohyblivé.

Historie plemene

Označení tohoto plemene vzniklo v 19. století díky jeho šlechtiteli, reverendu Jocku Russellovi, který se snažil vyšlechtit takového psa, aby dokázal plašit kořist pod zemí. Vnikla dvě nová plemena, která se liší v proporcích – vyšší Person Russel teriér a nižší plemeno Jack Russell teriér.

Základní péče a výchova Jack Russel teriéra

Výchova Jack Russell teriéra musí začít již o malého štěněte, aby se jeho sebevědomá povaha podchytila co nejdříve. Z počátku je výchova velmi náročná, jelikož se jedná a velmi živé a hravé plemeno a je obtížné si u něj získat respekt. Důležitá je důslednost, ale i pochvala, se kterou by se nemělo šetřit. Výcvik musí Jack Russella bavit, je vhodným typem pro agility. Setkávání s jinými psy by mělo probíhat bez zásahu člověka. Srst je minimálně náročná a drápky se udržují krátké.