Irský vlkodav

Irský vlkodav je od přírody přátelský pes, který dobře vychází s lidmi i ostatními psy.

FCI: chrti
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 80 – 90 cm
Hmotnost v dospělosti: 40 – 59 kg
Věk: 13 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: velmi náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, lovecký

Povaha Irského vlkodava

Povaha irského vlkodava je rozvážná, vyrovnaná a přátelská. Pes je velmi oddaný svému pánovi a svoji rodinu miluje. Vlkodav je vhodný k dětem, kterým neublíží ani když ho obtěžují. Je to lovecký pes, který hodní zrakem, ale dokáže i stopovat, přestože nemá ten nejlepší čich.

Popis

Jedná se o velm silného a svalnatého psa, který však působí elegantně a lehce. Srst je drsná, hrubá a tvrdá. Zbarvení srsti může být šedé, žíhané, červené, černé, čistě bílé, plavé nebo jiné jako u deerhounda.

Historie plemene

Zmínky o tomto plemeni pocházejí z doby asi 400 let př.n.l. Keltové tehdy záměřně zkřížili dogovité psy s chrty z Egypta. Irský vlkodav doprovázel Kelty při válečných výbojích a všude, kde se objevil, způsoboval obrovský údiv u bojovníků.

Základní péče

Pro zdravý fyzický i psychický vývoj potřebuje irský vlkodav hodně pohybu, běhání a dlouhých procházek. Velmi důležitý je jeho správný růst, který nesmí být uspěchán a je potřeba, aby jeho strava byla kvalitní a vyvážená. Ve štěněcím věku je potřeba ho dobře socializovat a snažit se zmírnit jeho lovecké pudy při styku především s menšími zvířaty.